LÆR AT TACKLE
på nemt dansk
Mestringsforløb for voksne med begrænsede danskkundskaber
Sprogbarrierer er en af de ting, der afholder mange etniske minoriteter og andre fra at deltage i sundhedsindsatser, hvor man kan lære at håndtere udfordringer, der er forbundet med sygdom. LÆR AT TACKLE – på nemt dansk er en sproglig bearbejdning af LÆR AT TACKLE angst og depression og LÆR AT TACKLE kroniske smerter, hvor man får konkrete redskaber til hverdagsmestring og større tro på egne evner, så man får mere handlekraft.
I undervisningen bruger instruktørerne korte sætninger og enkle danske ord, som de fleste kender. De laver desuden mange eksempler og gentagelser. Det gør det muligt at følge med i undervisningen uden tolk – også selvom man kun taler lidt dansk.
Deltagerne har forskellige modersmål. Fællesnævnerne er sygdomsudfordringer som smerter eller angst og/eller depression samt udfordringer med at tale og forstå dansk.
Indsatsen er udviklet på baggrund af, at cirka 1/3 af Danmarks voksne befolkning har en eller flere langvarige sygdomme, herunder psykiske lidelser, og at koncentrationen er større blandt socialt udsatte og borgere med etnisk minoritetsbaggrund end hos etniske danskere.
LÆR AT TACKLE – på nemt dansk er udviklet og testet af Komiteen for Sundhedsoplysning i samarbejde med i alt 6 kommuner, Københavns Sprogcenter og Indvandrermedicinsk Klinik, Hvidovre Hospital.
Projektet er støttet af TrygFonden.