LÆR AT TACKLE
angst og depression
Indsats til mennesker med angst og depression
Angst og depression er sygdomme, der har alvorlige konsekvenser – både for den enkelte og for samfundet. Lidelserne forringer ofte den syges livskvalitet betydeligt.
LÆR AT TACKLE angst og depression er et mestringsforløb for mennesker, der har symptomer på angst og/eller depression.
Forløbet giver deltagerne erfaring med, hvordan deres egen indsats har afgørende indflydelse på deres hverdag og symptomer. To ud af tre opnår en effekt af forløbet, der svarer til behandling med kognitiv terapi.
Effekter
- reduktion af symptomer på angst
- reduktion af symptomer på depression
- øget fysisk aktivitet
- øget tro på, at kunne håndtere symptomer
- øget tro på, at kunne opnå følelsesmæssig og praktisk støtte hos omgivelserne
Indsatsen er udviklet i samarbejde med Sundhedsstyrelsen og med støtte fra Sundheds- og Ældreministeriet, og kan implementeres for få midler.
Her udbydes LÆR AT TACKLE i Danmark
Indsatsen er videreudviklet til
Rammer og indhold
Et forløb strækker sig over 7 uger med en ugentlig mødegang á 2,5 time. Hvert hold har typisk 10-14 deltagere.
Undervisningen ledes af to instruktører, som har gennemført en særlig uddannelse. Begge har selv erfaring med angst eller depression.
Forløbet er praktisk orienteret og veksler mellem oplæg fra instruktørerne, øvelser og erfaringsudveksling. Forløbet har en tilhørende bog.
Eksempler på emner
- Håndtering af symptomer; fx træthed, stress og uro
- Håndtering af svære følelser
- Håndtering af bekymring og tristhed
- Forebyggelse af tilbagefald
- Kognitive teknikker
- Handleplaner
- Problemløsning
- Bedre kommunikation
- Fysisk aktivitet og humør
- Vejrtrækningsteknikker
- Afspænding
- Bedre søvn
